skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty

Rezidenční pobyty

Projekt Praha město literatury nabízí od října roku 2015 rezidenční pobyty pro zahraniční spisovatele a překladatele. Přihlášky jsou přijímány v období od začátku července do konce srpna. Vyhlášení výsledků výběrového řízení probíhá do konce září. Rezidentům je zdarma zajištěno ubytování, proplaceno cestovné a poskytnuto stipendium ve výši 600 euro měsíčně.

Prvním rezident přijel do Prahy na konci roku 2015 a byl jím melbournský esejista a novinář Liam Pieper, který zde čerpal inspiraci pro svůj román Hračkář.

Od ledna do února 2016 pracovala v Praze autorka Essexského hada Sarah Perry na svém novém románu Melmoth a od března do dubna novozélandský básník David Howard z Dunedinu. Ve druhé polovině roku v Praze tvořila překladatelka Tetiana Okopná z Kyjeva. Od července do srpna zde na svém novém románu pracoval Alejandro Pedregosa z Granady. Září a říjen v Praze strávila Dominika Słowik z Krakova a na závěr roku 2016 přijela do Prahy spisovatelka a ilustrátorka Bergrún Íris Sævarsdóttir z Reykjavíku.

Prvním rezidentem roku 2017 byl James Hopkin z Velké Británie. V březnu a dubnu hostila Praha slovinskou překladatelku Nives Vidrih a od května do června působil v Praze José Luís Peixoto. Červenec a srpen strávil v Praze argentinský básník Juana Pabla Bertazza prací na básnické sbírce Na prahu Prahy a románu Pražský syndrom. V září a říjnu v Praze tvořil irský spisovatel Michael O’Loughlin a od listopadu do konce roku 2017 zde pracoval na své sbírce Chaplinovo náměstí ukrajinský básník Oleh Kocarev.

Prvním rezidentem roku 2018 byl David Whiteman z Edinburghu. V březnu a dubnu se v Praze vydala po stopách Teresy Pàmies španělská spisovatelka Encarna Castillo, své poznatky využila ve své nové knize La luz en su ausencia. Na rezidenční pobyt v období od května do června přijel do Prahy Jaroslav Kalfař. Červenec a srpen v Praze strávila ukrajinská překladatelka Iryna Zabiiaka, období od září do října izraelský spisovatel Amir Or a rok 2018 zakončil rezidenční pobyt rakouské autorky Doris Mitterbacher.

Prvním rezidentem roku 2019 byl australský spisovatel Richard Fidler. Od března do dubna 2019 pracoval v Praze na divadelní hře dramatik, nakladatel, prozaik, básník a novinář Caya Makhélé. V květnu a červnu 2019 v Praze čerpala inspiraci polská básnířka a spisovatelka Joanna Lech. Posledním rezidentem roku 2019 byl britský filmař a dramatik Justin MacGregor, který v Praze psal svou hru Vaclav’s Prague Spring Blues.

Od roku 2020 byla kapacita rezidenčních pobytů navýšena z 6 rezidenčních míst na 13. Začátkem roku jsme proto v Praze přivítali rovnou dvě autorky – Danielle Dussault a Katrin Pauts.

V březnu 2020 přijela do Prahy Natalia Ščerba a Marli Roode. Bohužel autorkám jejich pobyt v Praze zkomplikovala nastupující pandemie. Vzhledem ke krizové situaci v březnu 2020 musela Marli Roode svůj rezidenční pobyt předčasně ukončit a odcestovala zpět do vlasti. Natalia Ščerba zůstala v Praze až do konce rezidenčního pobytu a poté se také v pořádku navrátila domů.

Rezidenční výzvu kvůli rizikům spojeným s šířením nového typu koronaviru nebudeme do odvolání vyhlašovat. Rezidenční pobyty autorů, které se měly uskutečnit, se odsouvají na pozdější termín. O vyhlášení nové výzvy budeme včas dopředu informovat.

Výsledky výběrového řízení na rezidenční pobyty v roce 2020 naleznete zde.

česky | English