skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty

Rezidenční pobyty

Projekt Praha město literatury nabízí od října roku 2015 rezidenční pobyty pro zahraniční spisovatele a překladatele. Přihlášky jsou přijímány v období od začátku července do konce srpna. Vyhlášení výsledků výběrového řízení probíhá do konce září. Rezidentům je zdarma zajištěno ubytování, proplaceno cestovné a poskytnuto stipendium ve výši 600 euro měsíčně.

Prvním rezidentem projektu byl melbournský esejista a novinář Liam Pieper. Od ledna do února 2016 přijela do Prahy autorka Sarah Perry z Norwiche a od března do dubna novozélandský spisovatel David Howard z Dunedinu. Ve druhé polovině roku v Praze tvořila překladatelka Tetiana Okopná z Kyjeva. Od července do srpna zde na svém novém románu pracoval Alejandro Pedregosa z Granady. Září a říjen v Praze strávila Dominika Słowik z Krakova a na závěr roku 2016 přijela do Prahy spisovatelka a ilustrátorka Bergrún Íris Sævarsdóttir z Reykjavíku. Prvním rezidentem roku 2017 byl James Hopkin z Velké Británie. V březnu a dubnu 2017 hostila Praha slovinskou překladatelku Nives Vidrih a od května do června působil v Praze José Luís Peixoto. Červenec a srpen strávil v Praze argentinský básník Juana Pabla Bertazza. V září a říjnu v Praze tvořil irský spisovatel Michael O’Loughlin a od listopadu do konce roku 2017 zde pracoval na své poezii ukrajinský básník Oleh Kocarev. Prvním rezidentem roku 2018 byl David Whiteman z Edinburghu. V březnu a dubnu 2018 v Praze čerpala inspiraci španělská spisovatelka Encarna Castillo. Na rezidenční pobyt v období od května do června 2018 přijel do Prahy Jaroslav Kalfař. Červenec a srpen 2018 v Praze strávila ukrajinská překladatelka Iryna Zabiiaka, období od září do října izraelský spisovatel Amir Or a rok 2018 zakončil rezidenční pobyt rakouské autorky Doris Mitterbacher. Prvním rezidentem roku 2019 byl australský spisovatel Richard Fidler. Od března do dubna 2019 pracoval v Praze na divadelní hře dramatik, nakladatel, prozaik, básník a novinář Caya Makhélé. V květnu a červnu 2019 v Praze čerpala inspiraci polská básnířka a spisovatelka Joanna Lech. Posledním rezidentem roku 2019 byl britský filmař a dramatik Justin MacGregor.

Od roku 2020 byla kapacita rezidenčních pobytů navýšena z 6 rezidenčních míst na 13. Začátkem roku jsme proto v Praze přivítali rovnou dvě autorky – Danielle Dussault a Katrin Pauts.

Výsledky výběrového řízení na rezidenční pobyty v roce 2020 naleznete zde.

česky | English