skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Archiv našich akcí

Letná

Kdo je Jaroslav Rudiš?

Jaroslav Rudiš se narodil roku 1972. Vystudoval sice pedagogickou fakultu (obory němčina a dějepis), pracoval však nejen jako učitel, ale byl také DJ, manažerem punkové skupiny, hotelovým portýrem a naposledy novinářem v deníku Právo. Nyní je spisovatelem na volné noze.

První kniha Nebe pod Berlínem (2002) se stala i jeho knihou nejúspěšnější, roku 2002 za ni obdržel Ortenovu cenu. Dále vydal romány Grandhotel (2006), Potichu (2007) a Konec punku v Helsinkách (2010).

Spolu s kreslířem Jaromírem Švejdíkem dal vzniknout také zdařilé komiksové trilogii Alois Nebel (2002, 2003, 2004), podle níž v roce 2011 vznikl oceňovaný stejnojmenný film.

Z jaké knihy úryvek pochází?

Potichu, psychologický román ze současnosti, paralelně zobrazuje životy pěti protagonistů z různého společenského prostředí. Nejstarší z pěti hrdinů, člen filharmonie Vladimír, po smrti své ženy nesnáší jakýkoli hluk, později mu vadí už i hudba a preferuje naprosté ticho. Na rozdíl od něho Vandě, mladé člence punkové kapely, hlasitá hudba v těžkých životních situacích vyloženě pomáhá. Je jen otázkou času, kdy se střetnou. Situaci dokreslují dva outsideři – nepříliš úspěšný americký právník Wayne, který zakotvil v Praze, a naprosto neambiciózní řidič tramvaje Petr. Kruh uzavírá světoběžnice Hana. Autor nechává konec otevřený, aby si každý čtenář udělal svůj názor.

Kde stezku najdete?

Nová stezka začíná na Letné, přímo za kyvadlem, tajemným místem, kde se kdysi nacházel pomník sovětského diktátora Stalina, jehož ohromný piedestal se později stal skladem brambor a na začátku 90. let byl proměněn v hudební klub a studio Rádia Stalin. Dnes jsou zdejší podzemní prostory přístupné jen dobrodruhům a na podstavci generalissimova monumentu odměřuje Pražanům čas neúprosné kyvadlo, pod nímž si dávají dostaveníčko skejťáci a náhodní, zbloudilí turisté.

Stezka vznikla s laskavým souhlasem autora textu pana Jaroslava Rudiše.

česky | English