skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty › José Luís Peixoto

José Luís Peixoto

Dalším rezidentem projektu Praha město literatury je José Luís Peixoto. Byl narozen roku 1974 v Galveias, v Portugalsku. Studoval německý a anglický jazyk a literaturu. Jeho první román byl publikován před šestnácti lety. Ten samý román byl oceněn literární cenou José Saramago, která je udělována každé dva roky za nejlepší román ve všech portugalsky mluvících zemích. Takovéto uznání mu poskytlo možnost se věnovat naplno psaní. Poté rozvinul širokou škálu projektů týkajících se literatury v nejrůznorodějších oblastech.

Krom svých románů a publikovaných děl, které jsou původně publikované v Portugalsku a Brazílii a překládány do mnoha jazyků, také píše sloupky pro tři měsíční časopisy či noviny, spolupracuje s mnohými umělci a vytváří různé druhy psaného slova. Jeho romány byly oceněny na národní a mezinárodní úrovni a byly opěvovány na místech, jakými jsou: The Guardian, The Independent, Times Literary Supplement, New York Times, Le Monde, Figaro, El País, La Repubblica, když zmíníme jen pár z nich. Na svém pražském rezidenčním programu pracoval na svém novém románu a čerpal inspiraci pro postavu zasazenou do Prahy. Také se snažil získat kontakty pro možné české překlady. Po pobytu plánoval napsat o Praze pro Volta ao Mundo a Viagem e Turismo, portugalský a brazilský cestopis, pro něž je pravidelným korespondentem.

Resident's Mes­sage

Níže můžete zhlédnout naše nové video, ve kterém jsme José Luíse Peixotovi položili několik otázek ohledně jeho pobytu v Praze.

Autorský večer

V úterý 20. června 2017 promluvil José Luís Peixoto v zahradě Malé vily Památníku národního písemnictví o svých knihách, konkrétně o románu Galveias a sbírce básní Dítě v troskách. Moderátorkou večera byla Anežka Charvátová a jako host se zúčastnila také překladatelka Marie Havlíková.

česky | English