skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Básnířka města

Básnířka města Prahy

Při příležitosti konání 20. ročníku festivalu Den poezie uvedla Společnost poezie a Praha město literatury projekt Básník města / Básnířka města. První „básnířka města Prahy“ Sylva Fischerová iniciovala v roce 2019 a 2020 aktivity spojené s poezií, které navázaly na bohatou básnickou historii města. Stala se ambasadorkou poezie doma i v zahraničí.

Uvedením tohoto projektu se Praha připojila k dalším významným světovým metropolím, které mají svého vlastního „městského básníka“ (např. Edinburgh, Amsterdam, Antverpy, San Francisco, Toronto). Různá města mají pro svého básníka města stanovenou různou délku působnosti (nejčastěji jeden až tři roky) a různé povinnosti. Vždy je však tato role považována za způsob, jak zviditelnit poezii v každodenním životě občanů daného města a vytvářet jedinečné umělecké dědictví prostřednictvím veřejných čtení a projektů na podporu povědomí o poezii. Básníci jsou vybíráni nejen pro kvalitu své práce, ale také pro své propojení s městem (například legendární beatnický básník Lawrence Ferlinghetti, narozený 24. března 1919, byl jmenován prvním městským básníkem v San Franciscu v roce 1998).

Sylva Fischerová, která byla vybrána partnery projektu Praha město literatury, je jednou z nejvýznamnějších současných básnířek a je také dlouholetou obyvatelkou Prahy a profesorkou na Karlově Univerzitě. Praha inspirovala již mnoho z jejích básní. Vystudovala klasickou filologii a působí v Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vydala jedenáct básnických sbírek – první Chvění závodních koní v roce 1986 a dosud poslední Kostel pro kuřáky. Publikovala také soubory povídek Zázrak a Pasáž, dvě prozaické knihy Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel a druhou Bizom aneb Služba a mise a dvě knihy pro děti: Júla a Hmýza a Egbérie a Olténie. Edičně i jako tvůrce se podílela na řadě sbírek včetně pražské říční antologie Dryák ředěný Vltavou. Její verše byly přeloženy do řady jazyků a knižně vyšly v angličtině, próza pak v polštině, portugalštině, němčině a holandštině. Její verše zhudebnila ve dvou albech Monika Načeva.

Jako Básnířka města Prahy byla Sylva Fischerová uvedena během festivalu Den poezie 12. listopadu 2018. Na úvod svého působení v roli Básnířky města Prahy absolvovala čtení spolu s městskými básníky z Edinburghu, Antverp a Kodaně. V roce 2019 zaštítila a sama uspořádala řadu zajímavých akcí: Strašnických večerem čtení a hudby (3.4.2019) otevřela atrium Domu čtení pro letní sezónu 2019, uvedla Večer mladých autorů ve Viničním altánu Havlíčkových sadech (8.4.2019), popřála Lawrenci Ferlinghettimu k jeho 100. narozeninám, uspořádala cyklus básnických setkání pro poetickou scénu veletrhu Svět knihy (12.5.2019), představila básníky z Filozofické fakulty UK, uspořádala večer věnovaný autorům spjatým se Zbraslaví (červen 2019), podílela se na bilingválním literárním večeru Poet(ry) in the city, na Zažít město jinak (září 2019) a na závěr roku 2019 přichystala cyklus přednášek Světová poezie. Zúčastnila se také akcí v zahraničí – v Krakově, Dublinu nebo na Lipském knižním veletrhu. 11. března 2020 se pod patronací Básnířky města Prahy uskutečnil Francouzsko-český večer současné poezie.

česky | English