skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Básnířka města

Básnířka města Prahy

Při příležitosti konání 20. ročníku festivalu Den poezie uvedla Společnost poezie a Praha město literatury projekt básník města / básnířka města. První „básnířka města Prahy“ Sylva Fischerová iniciovala v roce 2019 a 2020 aktivity spojené s poezií, které navázaly na bohatou básnickou historii města. Stala se ambasadorkou poezie doma i v zahraničí.

Uvedením tohoto projektu se Praha připojila k dalším významným světovým metropolím, které mají svého vlastního „městského básníka“ (např. Edinburgh, Amsterdam, Antverpy, San Francisco, Toronto). Různá města mají pro svého básníka města stanovenou různou délku působnosti (nejčastěji jeden až tři roky) a různé povinnosti. Vždy je však tato role považována za způsob, jak zviditelnit poezii v každodenním životě občanů daného města a vytvářet jedinečné umělecké dědictví prostřednictvím veřejných čtení a projektů na podporu povědomí o poezii. Básníci jsou vybíráni nejen pro kvalitu své práce, ale také pro své propojení s městem (například legendární beatnický básník Lawrence Ferlinghetti, narozený 24. března 1919, byl jmenován prvním městským básníkem v San Franciscu v roce 1998).

Sylva Fischerová, která byla vybrána partnery projektu Praha město literatury, je jednou z nejvýznamnějších současných básnířek a je také dlouholetou obyvatelkou Prahy a profesorkou na Karlově Univerzitě. Praha inspirovala již mnoho z jejích básní. Vystudovala klasickou filologii a působí v Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vydala jedenáct básnických sbírek – první Chvění závodních koní v roce 1986 a dosud poslední Kostel pro kuřáky. Publikovala také soubory povídek Zázrak a Pasáž, dvě prozaické knihy Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel a druhou Bizom aneb Služba a mise a dvě knihy pro děti: Júla a Hmýza a Egbérie a Olténie. Edičně i jako tvůrce se podílela na řadě sbírek včetně pražské říční antologie Dryák ředěný Vltavou. Její verše byly přeloženy do řady jazyků a knižně vyšly v angličtině, próza pak v polštině, portugalštině, němčině a holandštině. Její verše zhudebnila ve dvou albech Monika Načeva.

Více informací o poslední knize Sylvy Fischerové naleznete na: https://art.ceskatelevize.cz/…herova-bmS3I.

Básnířka města Prahy v roce 2018/19

Jako básnířka města Prahy byla Sylva Fischerová uvedena během festivalu Den poezie 12. listopadu 2018. Na úvod svého působení v roli městské básnířky absolvovala čtení spolu s městskými básníky z Edinburghu, Antverp a Kodaně. V roce 2019 zaštítila a sama uspořádala řadu zajímavých akcí: 3. dubna 2019 otevřela Strašnických večerem čtení a hudby atrium Domu čtení pro letní sezónu 2019, 8. dubna 2019 uvedla Večer mladých autorů ve Viničním altánu v Havlíčkových sadech, popřála Lawrenci Ferlinghettimu k jeho 100. narozeninám, 12. května 2019 uspořádala cyklus básnických setkání pro poetickou scénu veletrhu Svět knihy, představila básníky z Filozofické fakulty UK, v červnu 2019 uspořádala večer věnovaný autorům spjatým se Zbraslaví, podílela se na bilingválním literárním večeru Poet(ry) in the city, v září 2019 také na Zažít město jinak a na závěr roku 2019 přichystala cyklus přednášek Světová poezie. 10. listopadu 2019 uspořádala literární procházku Žižkovem a literární večer věnovaný autorům, kteří zde vyrostli. Zúčastnila se také akcí v zahraničí – v Krakově, Dublinu nebo na Lipském knižním veletrhu.

Básnířka města Prahy v roce 2020

V březnu 2020 se pod patronací básnířky města Prahy uskutečnil Francouzsko-český večer současné poezie. Sylva Fischerová pokračovala v roli básnířky města Prahy i přes koronavirovou krizi. Sice nebylo možné, aby se v původně plánovaném květnovém termínu uskutečnilo pokračování úspěšného pořadu Básníci na FF UK, ale byly založeny stránky: https://basnici.ff.cuni.cz/, které nabízejí básníkům prostor, kde mohou své básně zveřejnit. Druhý díl Básníků na FF UK nakonec úspěšně proběhl 17. června 2020. 25. června uspořádala básnířka města Prahy Smíchovský literární večer, kde se představili autoři, jejichž tvorba nebo život jsou spjaty se Smíchovem. 2. července se pod patronací básnířky města Prahy konalo uvedení nové básnické sbírky Sylvy Fischerové Kostel pro kuřáky v rámci festivalu Knihovna na vlnách a 29. července se na Břevnovském literárním večeru představili autoři, jejichž tvorba nebo život jsou svázány s Břevnovem a s Prahou 6. Akce, věnované autorům spjatým s konkrétní pražskou čtvrtí, pokračovaly Libeňským večerem, který proběhl 3. září 2020. V pátek 18. září 2020 se pod patronací básnířky města Prahy konal večer k nedožitým 96. narozeninám Ivana Diviše a 24. září jste se mohli přijít zaposlouchat na Vietnamsko-český festival do vietnamské literární tvorby. Rok 2020 zakončila Sylva Fischerová svou účastí na festivalu Den poezie.

Básnířka města Prahy představuje současnou českou poezii pro Calvert Journal

Básnířka města Prahy Sylva Fischerová byla oslovena, aby vybrala pět básní českých básníků pro Calvert Journal a k nim přidala jednu svoji. Na její výběr se můžete podívat na: https://www.calvertjournal.com/…s-in-english.

Na všechny nastávající akce pod patronací básnířky města Prahy jste srdečně zváni!

česky | English