skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Básnířka města

Básnířka města Prahy

Při příležitosti konání 20. ročníku festivalu Den poezie uvedla Společnost poezie a Praha město literatury projekt Básník města / Básnířka města. První „básnířka města Prahy“ Sylva Fischerová bude v roce 2019 iniciovat aktivity spojené s poezií, které naváží na bohatou básnickou historii města. Stala se ambasadorkou poezie doma i v zahraničí.

Uvedením tohoto projektu se Praha připojuje k dalším významným světovým metropolím, které mají svého vlastního „městského básníka“ (např. Edinburgh, Amsterdam, Antverpy, San Francisco, Toronto). Různá města mají pro svého básníka města stanovenou různou délku působnosti (nejčastěji jeden až tři roky) a různé povinnosti. Vždy je však tato role považována za způsob, jak zviditelnit poezii v každodenním životě občanů daného města a vytvářet jedinečné umělecké dědictví prostřednictvím veřejných čtení a projektů na podporu povědomí o poezii. Básníci jsou vybíráni nejen pro kvalitu své práce, ale také pro své propojení s městem (například legendární beatnický básník Lawrence Ferlinghetti, narozený 24. března 1919, byl jmenován prvním městským básníkem v San Franciscu v roce 1998).

Sylva Fischerová, která byla vybrána partnery projektu Praha město literatury, je jednou z nejvýznamnějších současných básnířek a je také dlouholetou obyvatelkou Prahy a profesorkou na Karlově Univerzitě. Praha inspirovala již mnoho z jejích básní.

Sylva Fischerová spojila svůj život a tvorbu s Prahou. Vystudovala klasickou filologii a působí v Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vydala deset básnických sbírek – první Chvění závodních koní v roce 1986 a dosud poslední Světový orloj v roce 2017. Z nejnovější připravované sbírky obecenstvu některé básně sama představila během uvedení projektu. Publikovala také soubory povídek Zázrak a Pasáž, dvě prozaické knihy Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel a druhou Bizom aneb Služba a mise a dvě knihy pro děti: první Júla a Hmýza a druhou Egbérie a Olténie. Edičně i jako tvůrce se podílela na řadě sbírek včetně Pražské říční antologie Dryák ředěný Vltavou. Její verše byly přeloženy do řady jazyků a knižně vyšly v angličtině, próza pak v polštině, portugalštině, němčině a holandštině.

česky | English