skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Básnířka města › Básnířka města Prahy na veletrhu Svět knihy

Básnířka města Prahy na veletrhu Svět knihy

Na mezinárodním veletrhu Svět knihy 2019 v rámci poetické scény situované do Lapidária Národního muzea uvedla básnířka města Prahy Sylva Fischerová řadu zajímavých básnických setkání. Mohli jste se zaposlouchat do poezie Sylvy, Violy a Ester Fischerových, Wandy Heinrichové, básníků Petra Krále, Pavla Kolmačky, Ladislava Salepka, ale i mnoha dalších.

Kámen a noc: Ewald Murrer a Ladislav Zedník

Autorské čtení a diskuze se dvěma významnými básníky dvou autorských generací, které spojuje mnohem více než jen motiv kamene a noci. Ewald Murrer, autor řady básnických knih, vydal v minulém roce sbírku Tma se mne dotýkala, a v tom letošním připravuje knihu Noční četba. V minulém roce vyšel také jeho Zápisník pana Pinkeho, reedice jedné z podstatných knih 90. let. Ladislav Zedník za svou poslední sbírku Město jeden kámen získal ocenění Magnesia Litera za poezii, ale už jeho předchozí básnické knihy Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly a Neosvitly vzbudily zaslouženou pozornost. Akci uvedl Josef Straka.

Petr Borkovec a Ivan Wernisch

Petr Borkovec představil svou poezii a též poezii Ivana Wernische. Akci uvedl Martin Lukáš.

Viola – Ester – Sylva: Blízkost v různosti

Viola, Sylva, Ester Fischerovy – tři výrazné české básnířky tří generací. Dvě dcery a vnučka českého filosofa J. L. Fischera vnesly do české poezie tři originální osobní poetiky, každá svůj zcela původní výraz, osobitý jazyk a nezaměnitelné vidění. Čím se od sebe liší? Co je jejich poezii společné? O tom vypovědělo čtení z jejich díla i úvodní slovo editora Jana Šulce.

Města a nejvyšší tóny – autorské čtení básníků Wandy Heinrichové a Petra Krále

Básnířka a překladatelka Wanda Heinrichová (1968) a básník, překladatel a esejista Petr Král (1941) četli z nedávno vydaných sbírek Jehla sestupuje (2018) a Kolem vejce (2016), případně z nových rukopisů. Oba autoři krátce pohovořili o svých poetikách i o tom, co považují v poezii za důležité. Akci moderoval Jakub Řehák.

NEKONEČNÁ – NEVYSTUPOVAT

Básnířka města Prahy uvedla mimopražské básníky Pavla Kolmačku a Ladislava Selepka

Jako i jiná evropská města, také Praha má svého prvního městského básníka, či spíše básnířku. Cyklus, který Sylva Fischerová pro poetickou scénu Světa knihy navrhla, je zakončen čtením, které dává jasně najevo, že Praha je sice matka měst, ale rozhodně není jedinou matkou dobré poezie. To dosvědčují i oba pozvaní básníci: Ladislav Selepko, žijící v Pardubicích, jehož sebrané verše z let 2001–2014, vydané po předchozích bibliofilských a elektronických edicích knižně pod titulem Devatenáct měst v roce 2016, zapůsobily – přinejmenším pro ty, kdo se s jeho poezií dosud blíže nesetkali – jako zjevení. Pavel Kolmačka, žijící v Chrudichromech u Boskovic, vydal v loňském roce (po sbírkách Vlál za mnou směšný šos, Viděl jsi, že jsi, Moře a Wittgenstein bije žáka) sbírku Život lidí, zvířat, rostlin, včel. Jak tedy vlastně žijeme? A v kolika městech? „Pohybliví lidé na přechodě aktualizují kroky, nesou hlavy, kumulují myšlenky. NEKONEČNÁ – NEVYSTUPOVAT.“





česky | English