skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty › Katrin Pauts

Katrin Pauts

Katrin Pauts vyrostla na malém ostrově Muhu v Estonsku. Pracuje jako novinářka, spisovatelka na volné noze, scénáristka a editorka. V průběhu čtyř let publikovala sedm knih , její dílo zahrnuje populární sérii detektivek a také dva memoáry. Více než deset let pracovala pro celostátní noviny a televizi. Žije v Tallinnu.

Katrin zasadila své příběhy na estonské ostrovy. Už její první kniha Politseiniku tütar (2016) ji katapultovala mezi nejčtenější autory Estonska. Druhá kniha série, Tulekandja (2017), se vyprodala téměř okamžitě po vydání.

Vedle detektivek napsala také autobiografickou knihu Minu Muhumaa (2018) o tom, jaké bylo vyrůstat jako dítě nechtěného outsidera na malém a xenofobním ostrově, kde téměř každý obyvatel je nějak příbuzný s ostatními. Kniha rozvířila emoce a recenze nebyly úplně jednoznačné, jelikož jsou některá z témat stále považována za tabu.

Její zatím poslední kniha Minu salajane elu (2019) se odehrává v Praze. „Do Prahy jsem se zamilovala na první pohled,“ tvrdí Katrin. Město navštívila mnohokrát a považuje jej za ideální místo pro vnitřní boj člověka. Navíc si uvědomuje mnoho spojení a podobností mezi českou a estonskou kulturou a literaturou zvláště – např. německé vlivy, komunismus, Sametovou revoluci v Československu a Zpívající revoluci v Estonsku.

„Abych to zjednodušila, je to kniha o cestě do cizího města, kde jsem chtěla najít samu sebe, místo toho jsem ale objevila osobnost Vladimíra Macury,“ vysvětluje Katrin. Tento spisovatel a překladatel byl jedním ze zakládajících členů Baltského svazu, předchůdce dnešního Česko estonského klubu.

V průběhu svého rezidenčního pobytu chce Katrin Pauts pokračovat v průzkumu Macurova odkazu. Ráda by se setkala s lidmi, kteří jej znali, dokud jsou ještě naživu, a napsala o těchto zkušenostech formou dalších memoárů nebo beletrizované biografie.

Katrin Pauts se vám osobně představila společně s Danielle Dussault 26. února 2020 během společného autorského večera.

Katrin Pauts napsala knihu z Prahy

Ve své nové knize Tunnustamata geeniuse piinad, která v Estonsku vyšla v říjnu 2020, se Katrin Pauts vrací ke svému pražskému pobytu a se sarkasmem a ironií sobě vlastní líčí své pražské příhody. Na pomoc si přitom bere Jaroslava Haška, Milana Kunderu nebo Bohumila Hrabala. Neopomíjí ani svůj vztah k Danielle Dussault, kanadské autorce, která s ní byla na souběžném rezidenčním pobytu.

Resident's Mes­sage

V našem novém videu zanechala Katrin Pauts vzkaz budoucím rezidentům projektu a promluvila o svém díle a pobytu v Praze.

Autorské čtení

Katrin Pauts promluvila 26. února 2020 v Městské knihovně o svém rezidenčním pobytu v Praze a přečetla ukázky ukázky ze své nové tvorby. Diskuzi moderoval Tomáš Míka. Ukázky v českém znění četl Kajetán Písařovic. Celé setkání jsme vám přenášeli živě na našem Facebooku.

česky | English