skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › PRALIT

PRALIT

Díky projektu PRALIT můžete objevovat památky spjaté s pražskou židovskou literaturou a kulturním životem před druhou světovou válkou.

Připravili jsme pro vás dvě procházky po stopách autorů děl digitalizovaných v projektu PRALIT. Buď můžete zuřivě pronásledovat Egona Erwina Kische.

Nebo následovat pražské židovské autory po kavárnách, divadlech a parcích.

A třetí možnost je jen na vás. Stačí, když si rozkliknete na historické mapě literární Prahy záložku PRALIT a můžete si sestavit procházku po místech, která zajímají právě vás, tak jako byla zajímavá pro autory před více než sto lety.


O projektu PRALIT

Městská knihovna v Praze prostřednictvím projektu PRALIT zachraňuje památky spjaté s pražskou židovskou literaturou i hudební kulturou. V digitální podobě jsou tak zachována a zpřístupněna díla z období 2. poloviny 19. století až 1. poloviny 20. století, která jsou ohrožena rychlou degradací, neboť jsou vytištěna na kyselém papíru.

V projektu PRALIT se digitalizují literární díla pražských židovských autorů píšících německy (Max Brod, Egon Erwin Kisch, Hugo Salus, Franz Werfel a dalších), česky (mj. František Langer, Karel Poláček, Jiří Orten) i vzácné tisky spojené s pražské židovskou kulturou. V projektu se také digitalizují hudební tisky – unikátní kolekce hudebnin, jejichž autoři působili v pražském kulturním životě, soubor děl tzv. terezínských skladatelů a také knihy o hudbě a hudební časopisy z předválečného období.

Digitalizovaná díla zpřístupňuje online knihovna Kramerius Městské knihovny v Praze a naleznete je ZDE.

Projekt PRALIT je financován z Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů a je spolufinancován Magistrátem hlavního města Prahy.

Máte zájem o tištěnou mapu s trasou po stopách pražských židovských autorů? Napište nám na knihovna@mlp.cz s předmětem „PRALIT mapa“, rádi Vám ji připravíme k vyzvednutí v některé pobočce Městské knihovny v Praze nebo pošleme poštou. Náklad tištěných map je omezen.

česky | English