skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Magnesia Litera 2013

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Magnesia Litera 2013

Nominace do letošního ročníku literární ceny Magnesia Litera byla uzavřena již v lednu, neúprosně se blíží vyhlášení vítězů. Letos poprvé mohou s finančním oceněním počítat i vítězové jednotlivých kategorií.

Slavnostní ceremoniál se bude konat v prostorách Nové scény Národního divadla (24. dubna od 21.00 hodin), moderovat jej budou společně Jiří Havelka (zároveň scenárista a režisér slavnostního večera) a Daniela Písařovicová, která bude uvádět také dvouminutové portréty nominovaných knih. Tyto portréty bude Česká televize vysílat od 31. března do 23. dubna od 20.00 hodin na programu ČT1, slavnostní předávání bude vysílat v přímém přenosu na programu ČT2. Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici vždy ve středu od 27. března do 17. dubna.

Letošní ročník byl obeslán 324 přihláškami, což je o jednu méně, než loňské rekordní číslo. Knihy kromě nakladatelů přihlašovali i sami autoři a jejich přátelé, dále muzejní a galerijní instituce, regionální knihovny i obecní úřady. Číslo zároveň není konečné, porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – jak také již někteří učinili. Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží stávajícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty, předsedou poroty jako celku je stejně jako v loňském roce básník, písničkář a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Nechte se odměnit za hlasování

Titulárním partnerem cen zůstává i ve dvanáctém ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia. Společnost i letos odmění autora Magnesia Litera – Knihy roku prémií ve výši 200 000 Kč. Partnerem Ceny čtenářů je od letoška největší české internetové knihkupectví Kosmas. Společnost odmění 500 vylosovaných čtenářů poukazem v hodnotě 200 Kč na libovolně vybrané knihy v internetovém knihkupectví kosmas.cz nebo v kamenných prodejnách Kosmas. K dispozici je 100.000 pohlednic v knihkupectvích, knihovnách, školách či kavárnách. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2012 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie nebo kniha pro děti. Hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz a to až do 18. dubna.

Ne jenom pro čest a slávu

Letos získají poprvé v historii cen Magnesia Litera finanční prémie také vítězové některých kategorií. Jde o ty kategorie, jejichž patrony se staly Skupina ČEZ, divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA a Nakladatelství Petr Prchal. Tyto kategorie ponesou v názvu jména zmíněných společností, v jednom případě pak autorské osobnosti. Jde o kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu, DILIA Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež (Lucie Seifertová je autorka knih pro děti, v roce 2004 oceněná Literou za knihu pro děti a mládež za Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí a za tutéž knihu pak v roce 2011 nominovaná na Knihu desetiletí pro děti a mládež). Díky příspěvkům všech zmíněných společností je možné odměnit všechny vítěze příslušných kategorií shodně částkou 30 000 Kč.

Stejně jako v předchozích letech, i v loňském jedenáctém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera tato soutěž splnila svůj hlavní účel – propagovat kvalitní současnou českou literaturu a pomoci oceněným knihám k cestě za čtenáři. Vítězná kniha Michala Ajvaze Lucemburská zahrada sice nedosáhla na bestsellerové prodeje předchozích vítězů hlavní ceny (počet prodaných výtisků knih Zmizet od Petry Soukupové a Zeptej se táty Jana Balabána shodně překročil číslo 18 000), přesto se díky vítězství prodalo téměř čtyřikrát více výtisků této novely, než v předchozím období. Dle statistik nakladatelství Druhé město se od vydání (září 2011) do vyhlášení nominací v březnu 2012 prodalo cca 1100 výtisků, od dubna 2012 do konce roku se prodalo 4200 výtisků.

česky | English