skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Antikódy Václava Havla

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Antikódy Václava Havla

Lenka Jungmannová připravila k vydání dosud nejúplnější samostatnou edici typogramů Václava Havla.

Základ nové edice Antikódů vychází ze znění obsaženého v Havlových Spisech (1999), konvolut textů je ovšem rozšířen o šest nově nalezených typogramů a rovněž o dosud nepublikovaný Havlův esej o umělé poezii.

Typogramy začal Václav Havel psát na počátku 60. let a v roce 1964 z nich vytvořil sbírku nazvanou Antikódy. Ta sice tehdy nevyšla, ale její podstatná část byla v roce 1966 vřazena do jeho knihy Protokoly (společně s hrami Zahradní slavnost a Vyrozumění a eseji O dialektické metafyzice a Anatomie gagu). I když se těžiště Havlovy tvorby přesunulo k divadlu, typogramy psal a časopisecky publikoval až do roku 1969, kdy byl jako autor postaven mimo oficiální literaturu. V sedmdesátých letech vytvářel typogramy jen příležitostně, většinou k poctě různých osobností, po roce 1989 vznikly už jen dva.

Více o se Havlově grafické poezii a jejím dobovém pozadí dočtete v článku Literárních novin.

Do divadla, nebo na výstavu?

21. března večer se na Nové scéně Národního divadla uskuteční premiéra hry, vytvořené na motivy Havlových Antikódů souborem Laterny magiky. Hra nezvyklým způsobem využívá nejmodernější techniku, tzv. realtime tracking – senzory budou přenášet pohyby tanečníků přímo do počítače a s digitalizovaným záznamem bude pracovat projekce. Představení doplňuje hudba Michala Nejtka. Facebookovou událost najdete zde.

Kromě toho až do 7. dubna na piazettě Národního divadla trvá výstava velkoformátových reprodukcí, kde naleznete to nejzajímavější z Antikódů v jejich původní grafické podobě. To, co básník Josef Hiršal označil za „angažovanou artikulaci absurdity“, tak v těchto dnech útočí na všechny smysly Pražanů v nejrůznějších podobách. Je jen na vás, pro co se rozhodnete.

Lenka Jungmannová (ed.): Václav HavelAntikódy, Knihovna Václava Havla, Praha, 2013.

česky | English