skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › 130 let Jaroslava Haška

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

130 let Jaroslava Haška

Letošní rok je mimo jiné Jubilejním rokem Jaroslava Haška. Letos v lednu uběhlo 90 let od jeho předčasného úmrtí, právě dnes by oslavil své 130. narozeniny. Podívejme se, co všechno se u příležitosti tohoto jubilea děje.

Jaroslav Hašek, známý za svého života spíše jako výtržník a alkoholik s politickými zájmy, je nyní považován za jednoho z největších českých spisovatelů a v každém případě je tím nejpřekládanějším – jak dnes zaznívá ze všech stran, jeho Švejk je znám v 58 jazycích.

U Lipnice nad Sázavou, ve městě, kde strávil poslední roky svého bouřlivého života, se objevil obří Haškův obličej ze žuly, doplněný dalšími žulovými bloky s citáty ze Švejka v deseti jazycích. Pomník, vyrobený z místního materiálu, váží 18 tun a jeho tvůrce, Radomír Dvořák, na něj neváhá dát záruku 10 000 let. Nedominuje místnímu náměstí, jak by si snad někdo mohl myslet, stojí na křižovatce cest, tedy na místě, které bývalo tradičně považováno za zvláště významné a magické.

Celé monumentální dílo, které se již dočkalo i označení „česká sfinga“, nese název Hlava XXII. Socha tak chce připomenout amerického spisovatele Josepha Hellera, autora stejnojmenného protiválečného románu, jenž se k Haškovu dílu hlásil a stal se prostředníkem při šíření Švejkova věhlasu v USA. Bez zajímavosti není fakt, že 1. května si připomeneme jeho nedožité 90. narozeniny. Americký autor se tedy narodil přesně 40 let a jeden den po Jaroslavu Haškovi. Pomník byl slavnostně odhalen v sobotu 27. dubna, ve dnech, kdy se v Lipnici konala také třídenní mezinárodní konference Švejk: Ano, či ne?

První Haškův pomník stojí od roku 2005 na pražském Žižkově. Vytvořili ho sochař Karel Nepraš a jeho dcera Karolína Neprašová. Spisovatele zde představuje poprsí na stylizovaném koni, jenž je současně nálevním pultem. V Praze Haška, kromě četných hospod, tak či onak spojených s jeho jménem (o nich si můžete přečíst zde), připomíná také busta ve Školské ulici, kde se narodil, a První pražská veřejná úschovna opuštěných knih Jaroslava Haška ve dvoře domu ve Školské 28.

Málokdo ví, že lze přenocovat v Haškově rodném pokoji. Musíte si však připravit 250 euro, Haškova rodná světnička je totiž součástí čtyřhvězdičkového hotelu Majestic Plaza, nacházejícího se mezi Štěpánskou a Školskou, a slouží jako běžný dvoulůžkový pokoj hotelovým hostům. Personál hotelu o pokoji dobře ví, ale žádnou připomínku slavného spisovatele zde nehledejte.

V knihkupectví, v televizi i v rozhlase

Literární historik Radko Pytlík, přední odborník na Haška a jeho dílo, 2. dubna pokřtil novou knihu Jaroslav Hašek – Data, fakta, dokumenty, v níž přináší soubor věcných informací o spisovateli. Na základě jiné Pytlíkovy knihy, Toulavé house, vznikl polodokumentární film Víta Olmera, kde uvidíte například hrané scény možného Haškova setkání s Mussolinim v době, kdy ještě nebyl vůdcem, nebo Švejka, jak chce vstoupit do řad současné české armády. Snímek má premiéru na ČT 2 dnes ve 20:50. Herec Vojta Dyk vydal v dubnu CD, obsahující zvukovou podobu dvou Haškových humoristických povídek, Můj obchod se psy a Má drahá přítelkyně Julča. Ve středu 1. května začíná na ČRo dvacetidílný cyklus čtení ze Švejka, kterému svůj hlas tentokrát propůjčil Oldřich Kaiser. Rozsáhlý článek, rekapitulující literárněvědné bádání o Haškovi a jeho Švejkovi přinesl třeba literární časopis Host.

Oživovači nesmrtelnosti

Haškovu památku střeží také různé společnosti. Spisovatelův vnuk Richard Hašek je čestným předsedou Spolku pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška, který uspořádal mimo jiné zmíněnou lipnickou konferenci. I dnes existuje Strana mírného pokroku v mezích zákona, ač bohužel již nikam nekandiduje a neúčastní se pouličních výtržností, jako za Haškových časů. Najdete ji i na Facebooku.

A nezapomeňte, že na Haškovy knihy se již nevztahuje autorské právo. O digitalizaci Osudů dobrého vojáka Švejka se postarala Městská knihovna, z jejíchž stránek si můžete knihu zdarma stáhnout v nejrůznějších formátech.





česky | English