skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Pankáči na Baltu a v divadle

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Pankáči na Baltu a v divadle

Punková eskapáda pro tři a nafukovací pannu… V červnovém Velkém Třesku se na Malé scéně Divadla D21 bude skákat tak, jak Jára Rudiš píská. Režisér Peter Chmela a dramaturg Vojtěch Bárta uvedou dramatizaci jedné z Rudišových povídek.

Děj mapuje příběhy z jednoho ztraceného a znovu nalezeného deníku z léta 1987. Parta punkerů z Jeseníku se rozhodne vytáhnout paty z ČSSR a vydá se na dobrodružný výlet k Baltskému moři. Celý příběh je protkaný zdánlivě banálními událostmi, které však zrcadlí vnitřní aspekty toho „pravého punku“.

Pankáči na Baltu v Divadle D21

Jaroslav Rudiš a jeho Pankáči na Baltu vzbuzují úctu a obdiv k pankáčům. K těm pankáčům, kteří žili v dobách, kdy se skutečně vyhazovalo ze školy kvůli účesu nebo kvůli oblečení. Člověku nemuselo jít o politickou moc. Stačilo, když chtěl jen svobodně poslouchat svojí muziku – a měl kvůli tomu problémy.

Chtěli se válet, chtěli se koupat v moři, chtěli si udělat oheň a chtěli mít prostě chvíli klid. Klid od toho, co si tehdy museli nechat líbit, co by si už dnes nikdo z nás nechat líbit nemusel. Ti mladí lidé chtěli mít jen to, co dnes má každý z nás – nebo co by mohl mít každý z nás…

  • Autor: Jaroslav Rudiš
  • Režie: Peter Chmela
  • Dramaturgie: Vojtěch Bárta
  • Výprava: Agnieszka Pátá
  • Produkce: Jana Fleglová
  • Hrají: Stela Chmelová, Petr Pochop, Samuel Neduha
  • Premiéra: 17. června 2013
  • Reprízy: 18. června a 24. září 2013

Divadlo D21 najdete na adrese Záhřebská 21. Mapka zde.

Slovy neznámého pankáče v pruhovaných kalhotách:

„Nevím, co obecně znamená slovo "punk“. Nevím, jak by mohlo být definováno ve slovníku. Vím však, co to slovo znamená pro mě."

Slovy režiséra Petra Chmely:

„Troufám si říct, že punk je záměr, motivace lidského jednání: pokud se pouštím do něčeho provokativního proto, abych provokoval, myslím, že nejde o punk. Jde o nějakou sebeexpozici, která se skrývá za ten provokativní čin. Je to spíš lež, než cokoliv jiného. A už vůbec to není punk… Sendvič v jistém fastfoodovém řetězci se jmenuje „Rocker“. Může nám to být jedno. Pokud se ale jednou nějaký burger bude jmenovat „Pankáč“, je to znamení, že je nejvyšší čas začít od začátku.“

Slovy dramaturga Vojtěcha Bárty:

„V naší interpretaci rozhodně nepůjde o nějaké sentimentální retro. Lze čekat Velký třesk, který zboří křehký klam konzumentského bezpečí a odhalí skryté nepřátele. V Divadle D21 čekejte stav ohrožení. Beznaděj, příběh o marné lásky snaze. A také třeskutou prdel.“|

Co je to Velký třesk?

Velký třesk je projekt, který formou světové premiéry a maximálně dvou repríz, prezentuje původní tvorbu českých umělců. Jde o dlouhodobý projekt Divadla D21, který má ambice nejen oživit jeho Malou scénu, ale také obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost.

Unikátní je především záměr představovat nejen autory divadelních her, prozaiky nebo básníky, ale také autory děl hudebních, výtvarných a zastupujících další umělecká odvětví. Za stěžejní považujeme hlavně fakt, že naším cílem není dělat „benefici“ či recitál jednotlivých osobností a už vůbec ne scénické čtení nebo jevištní skicu. Výsledný tvar je koncipován jako výsostně divadelní zpracování, akcentující ve své scénické – tedy režijní, herecké i výtvarně – hudební složce myšlenky a atmosféru díla jednotlivých autorů. Jelikož při vzniku Velkého třesku úzce spolupracujeme s autory, které jsme pro tento záměr oslovili, jsou oni sami součástí svého večera a to do té míry, do které jim to je vlastní. Osobnosti, se kterými spolupracujeme, výrazně a zcela nenahraditelně zastupují svůj uměleckých obor nebo obory, ať už na jeho poli působí dlouhodobě nebo krátce. Díla, která uvádíme, jsou buď vytvořena přímo pro Divadlo D21 a tento projekt nebo jde o díla vůbec či dosud minimálně uváděná na veřejnosti.

© Jana Fleglová

Přečtěte si napřed povídku na Rudišově blogu!
Nebo si půjčte Rudišovy knížky v Městské knihovně.
A těšte se na Velký knižní čtvrtek, kdy se nma pultech knihkupectví objeví mimo jiné i Rudišův nový román Národní třída tento čtvrtek!




česky | English