skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Spisovatele Dana Browna okouzlila Národní knihovna

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Spisovatele Dana Browna okouzlila Národní knihovna

Autor bestsellerů jako Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Ztracený symbol a nejnověji také Inferno zavítal při svém evropském turné také do Prahy. Jedno z prvních míst kam Dan Brown po svém příletu zamířil, bylo i pražské Klementinum a v něm sídlící Národní knihovna ČR.

Dan Brown zavítal do Prahy 12. ledna a ještě téhož dne se vydal zhlédnout Klementinum. Navzdory únavě po letu z Amsterodamu se v Národní knihovně ČR vydal v doprovodu manželky do Všeobecné studovny, bývalého letního refektáře s bohatou štukovou výzdobou z roku 1669, který dříve sloužil jako jídelna i místo k veřejnému hlasitému předčítání, deklamacím a společenskému styku. Nejvíce je však uchvátily historické prostory Barokního knihovního sálu dokončeného roku 1727, které představují jeden z nejstarších sálových galeriových systémů v Čechách, zachovaných v původní podobě. Zaujala ho bohatost nástropní freskové výzdoby, především výjev Alegorie matematiky s vyobrazením magického čtverce; zajímal se také o knihy, kterých je v sále umístěno více než 27 000.

„Navštívil jsem hodně světových knihoven, ale žádná není v tak překrásných prostorách jako ta vaše. Je úžasné, že od počátku slouží tento areál vzdělávání a vy v tom pokračujete. Málokterá knihovna se může chlubit tak velkolepou historickou budovou,“ nechal se slyšet spisovatel.

Přestože stvořitel symbolologa Roberta Langdona trpí závratí, neodolal a spolu se svou manželkou, manažerkou i asistentkou vystoupal také na Astronomickou věž, kde jej nadchlo pražské panorama při zapadajícím slunci. Nejprve zůstal v bezpečí útrob věže a Prahu si prohlédl z otevřených okenic. Nakonec se nechal zlákat, překonal fobii a vyšel na ochoz fascinován jedním z nejkrásnějších pohledů na centrum Starého Města z ptačí perspektivy. Právě zde prohlásil, že v Praze rozhodně není naposledy.

„Dan Brown mě velmi mile překvapil svou skromností a pokorou. Provádět jej Národní knihovnou bylo velice příjemné. Zajímal se o spoustu detailů, historii samotného Klementina i jezuitů,“ uvedl k návštěvě světoznámého spisovatele generální ředitel NK ČR Tomáš Böhm. Slavného prozaika přivezlo do hlavního města nakladatelství Argo, které spolu s projektem Lukáše Hejlíka LiStOVáNí na středu 15. 1. od 20.00 hod. připravilo pro jeho čtenáře na Nové scéně Národního divadla nastudování románu Inferno a samozřejmě i besedu s autogramiádou.

© Irena Maňáková foto © Foto Argo

česky | English