skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Kup book!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Kup book!

Studenti a pražské kavárny se spojují a pomáhají seniorům. Knížky po prarodičích se ze skladu neziskovky Elpida stěhují do kaváren a budou si hledat nové majitele

Do pražských kaváren putují „bookboxy“, které vytvořili studenti uměleckých škol v rámci svého projektu Kup book! Výtěžek z prodeje knih podpoří kulturně vzdělávací centrum pro seniory Elpida o.p.s. Originální krabice na knihy s vestavěnou kasičkou najdete třeba v populárním Café v lese nebo tradičnějším Montmartru. Kmotrou projektu, která ho ve čtvrtek v Café TriCafé pokřtila, je spisovatelka Petra Hůlová.

Projektem Kup book! chceme poslat dál knížky, které nosí babičky a dědečkové do Centra Elpida pro seniory ze svých knihoven. Vytvořili jsme designový bookbox, který umístíme v pražských kavárnách a čajovnách. Za dvacet korun si můžete odnést knížku, která má svůj příběh. Cílem projektu je dostat mezi lidi zapomenuté knihy z našich poliček, dát jim novou šanci a podpořit lidi, kteří to ocení“, říká vedoucí projektu Michaela Vojtková.

Jedinečným rysem projektu je jeho grafická dokonalost. Vše je tu konceptuální, od „bláznivých krabic na knížky“, přes plakáty, odznáčky a prospekty. Kupbook má i vlastní kanál na Youtube s efektním propagačním videem. Autorem všech výše zmíněných půvabů je student designu Jáchym Moravec, který s Elpidou už dříve spolupracoval – v roce 2012 učil seniory, jak se vyjádřit prostřednictvím street artu.

Antikvariát Elpida, který vznikl a neustále roste ze sbírek seniorů, pořádá řadu akcí. Kromě prodeje knih (na váhu) pod názvem 10 dkg Bulgakova, se pouští také do výstav knižní tvorby významných výtvarníků a typografů. První z nich proběhla v Novoměstské radnici . Vzhledem k tomu, že Elpida má ve skladech velké množství knih, které už něco zažily, je možné, že se projekt bude dále rozšiřovat.

Projekt vzniká ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Elpida o.p.s. Peníze na uskutečnění svého nápadu dostali tvůrci projektu od programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti. V grantovém konkursů Think Big nedávno uspěl i jiný „knižní“ projekt – Knihobudky.

Bookboxy najdete v těchto spřízněných kavárnách
TriCafé, Anenská 3, Praha 1
Cheecup, Nedvědovo náměstí 14, Praha 4 – Podolí
Kavárna snů, Ke Karlovu 12, Praha 2
Café Montmartre, Řetězová 7, Praha 1
Indigo Concept Space, Opatovická 3, Praha 2
Čítárna Unijazz, Jindřišská 5, Praha 1
Café v lese, Krymská 12, Praha 10
Café Sladkovský, Sevastopolská 17, Praha 10
Café Neustadt, Novoměstská radnice, Praha 2
Bajkazyl, Tachovské náměstí 3, Praha 3 Žižkov

Kup book je i na Facebooku.

Nejpodrobnější článek o projektu a rozhovor s tvůrkyněmi zde.

Propagační video na Youtube.

Logo projektu

Autoři projektu

Placky s logem

foto © Facebook Kupbook a Karolina Oli

česky | English