skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Vzpomínka na Arnošta Lustiga

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Vzpomínka na Arnošta Lustiga

Dnes by oslavil 89. narozeniny spisovatel Arnošt Lustig. Tento pražský rodák je známý především romány, v nichž tematizuje utrpení Židů. Také on sám prošel několika koncentračními tábory. Za pozornost stojí, že každoročně je u nás udělovaná cena Arnošta Lustiga, a to osobnostem, které naplňují vlastnosti, jakými jsou „odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost".

Arnošt Lustig je jako autor úzce spjat s Prahou. Narodil se v Libni v rodině maloobchodníka, a zde také chodil do školy. Z měšťanky byl pak vyloučen jako Žid. V listopadu 1942 byl odsunut do Terezínského ghetta, přežil koncentrační tábor Osvětim a Buchenwald a 13. dubna 1945 se mu podařilo uprchnout z transportu smrti.

Zatímco mnozí se snažili na podobné hrozné zkušenosti zapomenout, Arnošt Lustig o nich naopak nepřestával psát. Jeho knihy vycházely už od 60. let anglicky, španělsky, německy, japonsky, srbsky, holandsky, norsky, bulharsky a v dalších jazycích.

Arnošt Lustig zemřel v únoru 2011 na rakovinu. Psal a vydával až do poslední chvíle. Přečtěte si víc o tomto pozoruhodném autorovi, jehož bibliografie čítá několik desítek položek.

česky | English