skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › 25. ročník pražského Festivalu spisovatelů

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

25. ročník pražského Festivalu spisovatelů

7.-9. listopadu 2015 proběhne v Praze 25. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů. Ústředním tématem bude tento rok strach, v jehož duchu se také celý festival ponese. „Proč máme strach, čeho a koho se bojíme?“ Právě o tom budou diskutovat pozvaní spisovatelé. Autorská čtení a debaty pak nabídnou publiku řadu překvapujících vysvětlení.

Strach – nejstarší lidský pocit ze života a smrti – existoval dřív než vejce a slepice – možná byl vejcem a slepicí.

Strach vládl nebesům – a všemu pozemskému – dokud člověk nestanovil meze tomu, co ho ohrožovalo – a vytvořil zákony trestající každou hrozbu.

Aby člověk mohl existovat, musel stanovovat meze – jenže strach – stejně jako řečtí bohové – je věčný. Strach z poznání sebe sama – strach z okupace – strach ze změn – strach z budoucnosti.

Vláda strachu nás nepřestává znepokojovat. Válka a strach – dvě věže zla – nás naplňují zoufalstvím.

Letošní ročník Festivalu spisovatelů si na sebe bere nelehkou úlohu – najít definici strachu. Festival bude slavnostně zahájen v sobotu 7. listopadu odpoledním programem v budově senátu ČR. V neděli bude pokračovat galavečerem a udělením ceny Spirose Vergose „Za svobodu projevu". V pondělí se pak můžete těšit na autogramiádu Arnona Grunberga v kavárně Kare. Kromě toho přinese Festival spisovatelů také již předesílaná autorská čtení, diskuze a společenská setkání. Pro více podrobností se podívejte níže do oficiálního programu festivalu.

Pozvání na Festival spisovatelů přijala řada významných a zajímavých hostů. Jako moderátor zahajovací diskuze se představí Abderrahim El Allam, jeden z největších marockých odborníků na arabskou literaturu působící jako literární kritik. Diskuze na téma války se zúčastní Mahmoud Dowlatabadi, slavný íránský spisovatel, který se proslavil opusem nazvaným Kelidar psaným patnáct let. Spojené státy americké bude na festivalu reprezentovat James Gabbe, filmový tvůrce, spisovatel a vydavatel, jehož nejslavnější román pojednává o autentických zážitcích z války ve Vietnamu. Poslední tečkou za festivalem bude závěrečná autogramiáda nizozemského spisovatele Arnona Grunberga, právem považovaného za jednoho z nejrafinova­nějších provokatérů světové literatury. Nesmíme ale opomenout ani české autory, účast přišlibil spisovatel Marek Šindelka, který za svou sbírku povídek s názvem Zůstaňte s námi obdržel cenu Magnesia litera.

V rámci festivalu bude také již tradičně udělena cena Spirose Vergose „Za svobodu projevu", jejímž laureátem se na slavnostním večeru v Senátu PČR 8. listopadu stane Constantine Kokossis. Cena – bronzová soška Zrození jezerní panny, dílo akademického sochaře Olbrama Zoubka – je poctou památce řeckého básníka, diplomata a žurnalisty Spirose Vergose, který působil v roce 2005 také jako ředitel Festivalu spisovatelů Praha. Constantine Kokossis, uznávaný komentátor a autor historických románů, se stává držitelem ceny za svou hlubokou oddanost intelektuální, politické i společenské svobodě.

Mezinárodní Festival spisovatelů Praha bude simultánně tlumočen do češtiny a angličtiny. Více informací o programu a hostech festivalu lze najít na portálu http://www.pwf.cz

česky | English