skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Výstava Havel—Prigov představí experimentální tvorbu Václava Havla

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Výstava Havel—Prigov představí experimentální tvorbu Václava Havla

Památník národního písemnictví připravil ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a The Dmitri Prigov Foundation výstavu Havel—Prigov a česká experimentální tvorba, kterou zahájí vernisáží 16. června od 18 hodin v letohrádku Hvězda. Výstava se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a potrvá do 30. října.

Dílo Václava Havla bude představeno u příležitosti 80. výročí jeho narození neobvyklým způsobem. Havel se v první významné fázi své tvorby, v 60. letech, věnoval i experimentální poezii a jejím výrazovým možnostem, které ztvárnil v několika sériích Antikódů, jež jsou zasazeny do dvou kontextů. Především do souvislosti s tvorbou jeho ruského vrstevníka Dmitrije Prigova, který v Stichogrammech v 70. letech užíval podobných postupů jako Havel, ačkoliv se Prigovovo rozsáhlé dílo celkově ubíralo jiným směrem a mezi oběma autory a uměleckými kontexty nebyly přímé vazby. Druhá souvislost uvádí Havlovy Antikódy i Prigovovu tvorbu do vztahu se silnou českou tradicí vizuální poezie a experimentálního umění.

Havlův blízký vztah k Jiřímu Kolářovi a Běle Kolářové, stejně jako k Josefu Hiršalovi a Bohumile Grögerové je všeobecně známý. Méně se ví o práci autorů, kteří na hranici slova a obrazu vytvořili a v samizdatu publikovali pozoruhodná díla, z nichž některá se dosud nevystavovala ani nebyla nikdy znovu zveřejněna. V novém světle se tak ocitá tvorba Zdeňka Barborky, Vladimíra Burdy, Dalibora Chatrného, Emila Juliše, Miloše Korečka, Karla Miloty a Ladislava Nebeského. Zatímco u každého z českých autorů je vystavován některý jeho charakteristický projekt, u Prigova je kladen důraz na různé druhy zacházení se slovem. Kromě stichogrammů jsou to přemalované stránky sovětských novin, slovesné objekty, básnické performance, výzvy adresované občanům intervenující do veřejného prostranství a fantomní instalace.

česky | English