skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Soutěž Praha ve 100 slovech zahájena

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Soutěž Praha ve 100 slovech zahájena

Projekt Praha město literatury zahájil soutěž, která hledá nejlepší text o Praze. Jedná se o společnou akci Visegrádské čtyřky; v Praze, Bratislavě, Budapešti a Varšavě se od června do září budou vybírat krátké texty o daném hlavním městě, poroty vyberou ty nejlepší a výsledky budou vyhlášeny na vernisáži počátkem listopadu.

Soutěž probíhá od 1. června do 15. září. Pravidla pro zasílané texty jsou následující: Text musí být v češtině, nesmí přesáhnout 100 slov a musí se týkat Prahy. Soutěžící mohou daný text poslat pomocí online formuláře (na http://prague­.in100words.e­u/cs), poštou na adresu: Praha město literatury (Městská knihovna v Praze), Bělohorská 1666/56, 169 00 Praha 6 ‒ Břevnov nebo jej mohou osobně odevzdat na pobočkách Městské knihovny v Praze.

Porota, ve složení Irena Dousková, Jan Hřebejk a Viktor Preiss, vybere z obdržených textů 100 nejlepších, které budou vydány v knize kapesního formátu a rovněž jako e-kniha. Z nejlepší stovky textů zvolí porota ještě nejlepších 12, které jako odměnu získají ilustraci ke svému textu, a to od předních českých ilustrátorů: Davida Cajthamla, Lucie Dvořákové, Renáty Fučíkové, Barbory Kyškové, Galiny Miklínové, Jitky Petrové, Honzy Smolíka, Evy Sýkorové-Pekárkové, Báry Šalamounové, Terezy Ščerbové, Václava Šlajcha a Lukáše Urbánka. Z nejlepších dvanácti budou určena ještě první tři místa, jejichž autoři obdrží ceny. Výsledky budou oznámeny počátkem listopadu, kdy proběhne vernisáž 12 nejlepších textů a doprovodných ilustrací.

Poprvé soutěž proběhla v Santiagu de Chile v roce 2001. Na evropském kontinentě se konala dvakrát v Budapešti. Nyní je soutěž pořádána paralelně v hlavních městech Visegrádské skupiny, v Praze jej zastupuje projekt Praha město literatury, v Bratislavě Stará tržnica, ve Varšavě Respublica a v Budapešti Mindspace.

Další informace:

česky | English