skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Projekt partnerského města Krakova Read PL

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Projekt partnerského města Krakova Read PL

Již 2. listopadu se objeví 7 000 půjčovných zdrojů pro e-knihy všude možně v Polsku a ve světě. Najdeme je na autobusových zastávkách, v restauracích, školách, komunitních střediscích a jinde. Read PL je jedna z největších iniciativ ve světě, která propaguje čtení v takovéto formě a jediný takový projekt v Polsku, který se rozrostl do více než 500 měst v zemi. Letošní edice dosáhne na rekordní počet čtenářů jak v Polsku, tak v zahraničí. Mezi bestsellery, které si člověk může půjčit, najdeme také The Secret Life of Trees a Shantaram.

Read PL (www.czytajPL.pl) je iniciativa unikátní ve svém rozměru, která rozšíří svůj dosah na rekordní čísla. Bude se konat ve 30 městech a 450 maloměstech, kde se školy připojily k projektu. Přes 7000 plakátů a e-půjčovacích nástrojů umožní půjčování e-knih a audioknih zdarma. QR kódy korespondující ke dvanácti bestsellerům, včetně 5 úplně nových publikací v roce 2017, poskytnou čtenářům takovýto přístup. Poprvé se 10 mezinárodních měst zúčastní této iniciativy, včetně Barcelony, Dublinu, Dunedinu, Edinburghu, Lvova, Norwiche, Nottinghamu, Prahy a Reykjavíku. Všechno toto je možné díky jednomu jedinému QR kódu a jedné speciální aplikaci. Tento projekt je organizován popáté Krakowskou festivalovou kanceláří, provozovatelem programu Krakow město literatury UNESCO a také platformou pro e-knihy Woblink.com.

Mezi bestsellery najde každý něco pro sebe. Pro ty, kteří si užívají krimi fikci, bude přístupna kniha The Ice Princess od Camille Laeckberg přeložená do více než 40 jazyků v 60 zemích. Milovníci dobrodružné literatury si mohou užít Shantaram od Gregoryho Davida Robertse, který představuje legendární příběh bankovního lupiče v Indii. Kniha Secret Life of Trees nám odhalí neuvěřitelné věci, které se odehrávají v lesích. Kniha Fourty and Four od Krzysztofa Piskorskiho, oceněná cenou Janusze Zajdela, stejně tak jako Archipelago Filipa Springera, So You’ve Been Publicly Shamed od Jona Ronsona a Crown of Blood and Snow od Elzbiety Chereziňské je také mezi knihami, které tam můžete najít.

Z iniciativy Polského knižního institutu se až 1000 středních škol ze všech míst země zapsalo, že se zúčastní pilotní kampaně nazvané „Ulov svou vlasní knihu“, která umožní studentům půjčit si knihu během přestávek mezi hodinami. Jen smartphone a Woblink aplikace jsou zapotřebí. Žáci budou mít také možnost se zúčastnit soutěže s atraktivními cenami. To však není vše. Ve 200 restauracích si budou hosté moci půjčit knihu, aniž by museli opustit svůj stůl, díky speciálně připravenému menu jakožto součásti „Read Pl jako aperitiv“.

Abyste dostali knihy a audioknihy, musíte si stáhnout Woblink z App Storu nebo Google Play a přejít na stránku Read Pl. Je třeba jen jediného kódu. Můžete pozvat až 5 přátel, aby se připojili a získali přístup ke sbírce. Read PL se uskuteční od 2. do 30. listopadu. Zjistěte, kde je kolem vás nejbližší plakát využitím online mapy: www.czytajPL.pl.

Seznam přístupných knih (jen v polštině):

1. Wojciech Drewniak Historia bez cenzury 2 | History uncensored 2

2. Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery | Forty and four

3. Gregory David Roberts Shantaram

4. Filip Springer Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast | Archipelago City

5. Anna Kamińska Wanda

6. Jakub Małecki Ślady | Tracks

7. Dan Ariely Szczera prawda o nieuczciwości | The (Honest) Truth About Dishonesty

8. Elżbieta Cherezińska Korona śniegu i krwi | Crown of Snow and Blood

9. Camilla Lackberg Księżniczka z lodu |The Ice Princess

10. Peter Wohlleben Sekretne życie drzew | The Secret Life of Trees

11. Jon Ronson #WstydźSię! | So You’ve Been Publicly Shamed

12. Marek Kamiński Marek i czaszka jaguara | Marek and the jaguar’s skull

Organizátoři Read PL: Krakow Festival Office, Woblink

Strategiký partner: Polish Book Institute

Organizátoři iniciativy ve školách (Ulov svou vlastní knihu): Polish Book Institute, Krakow Festival Office, Woblink

Vydavatelství: Znak Horyzont, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, SQN, Smak Słowa, Zysk, Wydawnictwo Czarna Owca, Otwarte, Insignis Media, Znak Emotikon

Partnerská města: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów

Other cities taking part: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy

UNESCO Cities of Literature učastnící se akce: Barcelona, Dublin, Dunedin, Edinburgh, Lviv, Norwich, Nottingham, Prague, Reykjavik, Dundee

Spolufinancované Ministerstvem kultury a kulturního dědictví jakožto součást Národního programu pro propagaci četby.

Iniciativa je organizována pod záštitou Ministerstva pro národní vzdělávání.

česky | English