skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Básnířka Sylva Fischerová přeje Lawrenci Ferlinghettimu

Aktuality

foto

Další články

Festival spisovatelů opět poctí návštěvou nositel Nobelovy ceny

Jubilejní 30. ročník Festivalu spisovatelů Praha je naplánován na 8. –…

Číst dál » | 4.8.2020

Druhý ročník soutěže o vydání vlastní knihy Book In Progress

Book In Progress #2 navazuje na první ročník soutěže, ve které svádí…

Číst dál » | 1.7.2020

Knihovna na vlnách s Básnířkou města Prahy

Knihovna na vlnách je každoročním letním festivalem Městské knihovny…

Číst dál » | 24.6.2020

Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2020

V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena zná své nominace! Odborná…

Číst dál » | 23.6.2020

Básnířka Sylva Fischerová přeje Lawrenci Ferlinghettimu

Sylva Fischerová, první Básnířka města Prahy, posílá své přání Lawrenci Ferlinghettimu, prvnímu Básníku města San Francisco k jeho 100. narozeninám.

Lawrence Ferlinghetti, jedna z největších legend americké ´Beat Generation´ 50. a 60. let dvacátého století, oslaví v neděli 24. března 2019 své 100. narozeniny. Česká básnířka Sylva Fischerová mu ve svém narozeninovém přání napsala, jak velký význam a vliv měla jeho poezie pro ni i její generaci. K přání přidala také jednu ze svých básní, ´The Newcomer´s Prague´, kterou napsala po svém příchodu z Olomouce do Prahy v 80. letech.

O vlivu díla Lawrence Ferlinghettiho nejen na svoji tvorbu Sylva Fischerová říká: „ Básně Lawrence Ferlinghettiho byly jedny z těch, s nimiž jsme dospívali, ostatně stejně jako s celou edicí Plamen, která nám už od mírného uvolnění na konci 50. let zprostředkovala soudobou světovou poezii v těch nejlepších překladech. Výbor z Ferlinghettiho poezie nazvaný Lunapark v hlavě vyšel v této edici ve skvělém překladu Jana Zábrany v roce 1962, tedy velmi brzy po vydání jeho první sbírky (A Coney Island of the Mind, vyšla v USA v roce 1958) a spolu s dalšími svazky americké poezie (Corso, Mokré moře; Stevens, Muž s modrou kytarou; Patchen, Když jsme tu byli spolu) i s úžasným výborem Zábrany a Mareše z poezie amerických básníků Obeznámeni s nocí, znamenal pro mou generaci – troufám si tvrdit – něco víc než „jen“ básnickou četbu. Bylo to skutečné a zásadní poetické gesto, které zároveň v komunistickém Československu – což nyní, tváří v tvář trumpovské Americe, může znít směšně, ale tehdy tomu tak bylo – představovalo i gesto bytostné touhy po svobodě, kterou pro nás autoři beat generation ztělesňovali.“

Sylva Fischerová je jednou z nejvýznamnějších českých básnířek. Vydala deset básnických sbírek – první Chvění závodních koní v roce 1986 a dosud poslední Světový orloj v roce 2017. Publikovala také soubory povídek Zázrak a Pasáž, dvě prozaické knihy Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel a druhou Bizom aneb Služba a mise a dvě knihy pro děti: první Júla a Hmýza a druhou Egbérie a Olténie. Její verše byly přeloženy do řady jazyků. V roce 2018 byla požádána partnery projektu Praha město literatury UNESCO, aby se stala první Básnířkou města Prahy, tedy ambasadorkou poezie doma i v zahraničí, a aby tak iniciovala aktivity spojené s propagací poezie v Praze i v zahraničí.

Uvedením tohoto projektu se Praha připojuje k dalším významným světovým metropolím, které mají svého vlastního „městského básníka“ (např. Edinburgh, Amsterdam, Antverpy, San Francisco, Toronto). V roce 1998 se Básníkem města San Francisco stal právě i Lawrence Ferlinghetti. Tato role je vždy považována za způsob, jak zviditelnit poezii v každodenním životě města prostřednictvím veřejných čtení a projektů na podporu poezie.

O své roli Básnířky města Prahy Sylva Fischerová říká: „Roli Básnířky města Prahy chápu jako způsob, jak dostat poezii více do veřejného prostoru – do jednotlivých městských částí, ale třeba i do institucí, kde se obvykle vyskytuje v jiné podobě (jako je např. má domovská FF UK). Zároveň bych chtěla upozornit i na autory, kteří – dle mého soudu neprávem – zmizeli ze širšího povědomí. A tak dál – mám zkrátka spoustu plánů, otázka přirozeně je, co všechno se mi podaří uskutečnit. Ráda bych ale přispěla k tomu, aby poezie byla vnímána ne jako něco luxusního nebo nadbytečného, ale jako součást našich životů, i když možná ,součást s tajemstvím´, ono holanovské ,něco pro někoho, nic pro všechny´…“

Nadcházející aktivity Básnířky města Prahy:

Oslava 100. narozenin Lawrence Ferlinghettiho

  • 24. března 2019, 18:00
  • Café Kolíbka, Řeznická 10, Praha 1

Společnost poezie pořádá čtení na oslavu 100. narozenin Lawrence Ferlinghettiho. Všichni jsou zváni, aby si přišli přečíst své oblíbené Ferlinghettiho básně.

Strašnický večer čtení a hudby v Domě čtení

  • 3. dubna 2019, 18:00
  • Dům čtení Městské knihovny v Praze, Ruská 192, Praha 10

Večer spolupořádají projekt Praha město literatury a Společnost poezie, pod patronací Básnířky města Prahy. Tento večer zároveň otevře atrium Domu čtení pro letní sezónu 2019.

  • Poezie: Olga Stehlíková, básnířka žijící ve Strašnicích
  • Próza: Sylva Fischerová, básnířka města Prahy, čte svou „strašnickou“ povídku
  • Hudba: Milan Urza, hudebník a básník žijící ve Strašnicích.

Vinohradské dětičky a vršovičtí ezopové

  • 8. dubna 2019, 18:00
  • Viniční altán, Havlíčkovy sady 1369, Praha 2

Večer Básnířky města Prahy Sylvy Fischerové a jejích hostů: Marie Topolové, Františka Felixe a Ester Fischerové.

česky | English