skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Hlavní město Praha podpoří vydavatelství nákupem knih pro Městskou knihovnu

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Hlavní město Praha podpoří vydavatelství nákupem knih pro Městskou knihovnu

Uzavření knihkupectví přineslo existenční problémy pro mnoho drobných českých knihkupců a nakladatelů. Platforma Knihex vydala prohlášení, ve kterém se k současné tíživé situaci malých českých nakladatelů a nezávislých knihkupců vyjadřuje. O zachování jejich existence se nyní snaží přičinit hlavní město Praha. Prostřednictvím Městské knihovny v Praze odkoupí knihy za celkem 10 milionů korun.

Radní pro kulturu Hana Třeštíková představila několik opatření na podporu pražských kulturních aktérů. „Hledáme pořád nové cesty, jak kulturní scéně pomoci. Upravujeme grantové smlouvy tak, aby pořadatelé nemuseli vracet už prokazatelně účelně vynaložené peníze u akcí, které nelze přesunout na pozdější termín. Přispějeme dále na streamy nebo třeba zpřístupnění webové galerie, aby mohly kulturní instituce zůstat v kontaktu s diváky a návštěvníky. A protože se snažíme na nikoho nezapomenout, rozšiřujeme podporu také na knižní vydavatele. Od nich nakoupíme knihy, které udělají radost čtenářům v Městské knihovně“.

Podrobnosti týkající se individuálních účelových dotací na a vyúčtování grantů naleznete na stránkách portálu praha.eu.

Opatření hlavního města Prahy kvitoval ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. „Uvědomujeme si, jaké ohrožení představuje současná situace pro činnost nakladatelů, kteří jsou strategickými partnery knihovny. Proto vítáme rozhodnutí hlavního města Prahy o posílení rozpočtu knihovny na nákup knih o 10 milionů korun. Nakupovat budeme u pražských nakladatelů, a to nejen knihy papírové, ale budeme jednat i o licencích pro e-knihy, které obohatí nabídku E-knihovny,“ uvedl Tomáš Řehák.

Knihex dodává, že malá nakladatelství a nezávislá knihkupectví jsou nyní více než kdy jindy ohroženými druhy. Vyhlíží proto systémové řešení, ale apeluje i na čtenáře, aby podpořili nakladatele také přímo a pokud je to možné, nakupovali knihy přes jejich e-shopy.

česky | English