skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Richard Fidler napsal knihu o Praze!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Richard Fidler napsal knihu o Praze!

Richard Fidler, australský spisovatel a rozhlasový komentátor, se proslavil svými rozsáhlými historickými díly Ghost Empire a Saga Land. V roce 2019 přijel do Prahy na rezidenční pobyt projektu Praha město literatury, aby zde sbíral informace pro svou novou knihu, která pojednává o historii českého hlavního města.

Píše se leden roku 1990 a Richard Fidler je právě na své první návštěvě Prahy. Stává se svědkem přelomových událostí sametové revoluce. Obklopuje ho naděje, radost, odhodlání, konec jedné éry a začátek nové. Tehdejší zkušenost ho hluboce zasáhne nejen jako historika, ale změní i jeho pohled na svět. Jak sám říká – z pesimisty se stane optimistou. Jeho fascinace městem, kde vedle sebe v souladu kráčí staletí historie, nikdy nepomine. Přesto uplynou ještě celé tři dekády, než se odhodlá uskutečnit svůj ambiciózní projekt – sepsat podrobnou historii Prahy. Ta nyní vyšla v Austrálii pod názvem The Golden Maze: A Biography of Prague a byla vřele přijata.

Kniha The Golden Maze se zaobírá historií města od prvních pověstí a archeologických vykopávek až do současnosti. Zkoumá Prahu jako „středoevropské město politického a kulturního kvasu, divoce se houpající mezi obdobími svobody a velkého útlaku“. Představuje všechny významné postavy a události z českých dějin – reformátory, umělce i revolucionáře.

Mnoho z příběhů, které Praha napsala, objevoval Richard Fidler sám během svého rezidenčního pobytu. Na ten ho pozval projekt Praha město literatury v roce 2019. Rovněž jsme uspořádali autorské čtení v rámci cyklu Doteky světové literatury, kde jste měli možnost se s autorem potkat osobně. Více o Richardu Fidlerovi se dočtete na: https://www.prahamestoliteratury.cz/…hard-fidler/.

česky | English