skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Virtuální procházka Prahou

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Virtuální procházka Prahou

Každé město se v čase mění – domy mizí, ulice se přejmenovávají, volné plochy zastavují… Ani Praha není výjimkou a ten, kdo by hledal v plánu dnešní Prahy ve Vysočanech ČKD, v Libni slavnou zatáčku nebo v Karlíně vlakovou zastávku Karlín – Přístav, hledal by marně. Ne tak na Orientačním plánu Velké Prahy s okolím z roku 1938, který je nově přístupný na stránkách Městské knihovny v Praze.

Orientační plán hlavního města Prahy s okolím patří mezi nejcennější a nejvyužívanější publikace studovny pragensií Městské knihovny v Praze. Zachycuje podobu Velké Prahy ke konci roku 1938 na 42 velkoformátových listech v podrobném měřítku 1:5000, které umožnilo detailně zakreslit i jednotlivé domy a další městské prvky.

Díky péči knihovníků z oddělení pragensií vznikly dva rejstříky, které v originálu chyběly – Rejstřík částí města (čtvrtí), obcí, ulic, náměstí, nábřeží a místních lokalit a Rejstřík přírodních a stavebních objektů a lokalit. Tyto rejstříky obsahují kromě původních (v plánu uvedených) pojmenování ulic nebo objektů i názvy současné. Mohou tedy sloužit k zajímavému porovnávání.

Plán byl původně k dispozici na CD-ROM a pouze k prohlížení v knihovně. Nyní je volně dostupný on-line v e-knihovně Městské knihovny v Praze www.e-knihovna.cz nebo přímo na adrese http://web2.mlp­.cz/mapa1938.

Plán uživatelům nabízí:

■ náhled na klad listů celého plánu,

■ prohlížení jednotlivých mapových listů (posun po mapě, přibližování, zvětšování, zmenšování),

■ rejstříky ulic i jiných objektů zakreslených na mapě,

■ komentář a vysvětlivky k používání rejstříků,

■ dobový článek jednoho z autorů tohoto kartografického dokumentu, ing. J. Pudra, který byl publikován v září roku 1939 ve Věstníku hlavního města Prahy.

Věříme, že se stane často používanou pomůckou nejen pro badatele a historiky, ale také pro všechny, které zajímá, jak vypadalo okolí jejich domova / práce před více jak 70 lety. Nebo možná inspirací na prázdninové vycházky po zmizelých místech Prahy.

česky | English