skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Online čtení v době koronaviru

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Online čtení v době koronaviru

Zhoršení pandemické situace s sebou přineslo opětovné uzavření knihkupectví, knihoven i zrušení řady literárních akcí. Celé spektrum těchto aktivit se tak přesunulo do online režimu. Níže vám nabízíme několik tipů, jak se v literárním online prostředí orientovat.

Po přechodu do 5. stupně PES se brány veřejných knihoven uzavřely. Městská knihovna v Praze ale stále nabízí široký výběr knih z řad české prózy a poezie k přečtení online ve své e-knihovně. Nově vás může potěšit například dílo Bohumila Hrabala, ale naleznete zde třeba i velké množství knih z pražského prostředí, o kterých jsme vás informovali v předchozím článku. Nová služba BOOKPORT doplňuje stávající e-knihovnu o odpočinkovou beletrii. Těšit se můžete na české i zahraniční autory a žádané žánry detektivek a společenských románů. Pro studenty a badatele je připraven rozšířený přístup do Digitální knihovny Kramerius.

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna dočasně zpřístupňují 60 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven v rámci Národní digitální knihovna – COVID. Veřejná díla jsou přístupná bez omezení, plný přístup je po dobu uzavření knihoven umožněn pedagogům, studentům a vědeckým pracovníkům.

Literární akce jsou současnou situací neméně zasaženy. Pravidelné literární večery projektu Praha město literatury jsou do odvolání zrušeny, stejně jako většina knižních křtů, čtení, festivalů a dalších oblíbených literárních událostí. Zajímavá online čtení probíhají například na youtube kanálech Knihovny Václava Havla, Café Fra nebo Městské knihovny v Praze. Na jejich přehled se můžete podívat v našem kalendáriu.

česky | English