skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha město literatury knižně

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Praha město literatury knižně

V rámci kampaně Praha město literatury vydává Městská knihovna v Praze publikaci Praha město literatury publicisty a literárního kritika Pavla Mandyse.

V rámci kampaně Praha město literatury (PML), jejímž cílem je soustavná podpora, propagace a prezentování literatury, knih a čtení a knižní kultury vůbec jako významné součásti kulturního života Prahy a následně přijetí našeho hlavního města do sítě kreativních měst literatury UNESCO, vydává Městská knihovna v Praze (MKP) publikaci Praha město literatury publicisty a literárního kritika Pavla Mandyse. Pavel Mandys (* 1972) je znám jako spoluzakladatel a spoluorganizátor výročních knižních cen Magnesia Litera. V současnosti je redaktorem internetového literárního portálu iLiteratura.cz.

Téměř stostránková kniha vyšla v české a anglické verzi a ve sličné grafické úpravě studia Dynamo Design, které bylo za ztvárnění grafické podoby kampaně PML nominováno na jedno z ocenění Grand Czech Design za rok 2011. Kniha přináší koncentrovaný souhrn informací o literární Praze od 9. století po současnost včetně přehledu milníků pražských literárních událostí a jejich souvislostí s historií země. Praha se zde představuje svým rušným literárním životem, jako hostitelka a inspirátorka literárních tvůrců domácích i zahraničních, jako centrum středoevropské vzdělanosti i boje za svobodu slova.

Reprodukce knižních ilustrací i uměleckých děl se vztahem k literatuře, výběr trefných citátů domácích i zahraničních autorů inspirovaných městem nad Vltavou rozhodně vyvolají zájem k prolistování a četbě nejen u obyvatel Prahy, ale i u jejích návštěvníků ze zahraničí. Oživujícím prvkem knihy je přebal, jenž na vnitřní straně obsahuje rozkládací literární mapu Prahy, která byla součástí loňské kampaně projektu. MKP se tímto edičním počinem představuje také jako administrátor, který je pověřen Magistrátem hlavního města Prahy přípravou a koordinací všech aktivit nezbytných k úspěšnému podání přihlášky do UNESCO, aby tak byla i úředně potvrzena skutečnost, že Praha je opravdu městem literatury. Kniha se tak stane i součástí kandidátské přihlášky.

Maketa publikace byla poprvé k vidění na veletrhu Svět knihy 2012 ve stánku Praha město literatury. Zájemci si ji mohou zakoupit od 18. června v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí 1, Praha 1.

Fotogalerii ze slavnostního křtu knihy, který se odehrál v úterý 18. 6. 2012 v e-zoně Městské knihovny, naleznete zde.

česky | English