skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Knihy na léto

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Knihy na léto

Pokud se o knížky jen trochu zajímáte, určitě jste už narazili na nejrůznější výběry letního čtení. Proto vás asi nepřekvapí, že jsme tu i my se svou troškou do mlýna a radíme vám, s jakou knihou v kufru vyrazit za hranice všedních dnů.

Z čeho jsme vybírali? Zaměřili jsme se především na tituly, které v poslední době vydali partneři projektu Praha město literatury. Jsou to tedy v první řadě knihy pro děti, dále sci-fi, ale i literatura pro ty nejnáročnější.

Albatros patří mezi největší vydavatele dětské literatury u nás už skoro odnepaměti. Zaměřuje se na domácí i světovou klasiku dětské literatury, ale i na nejčerstvější novinky. K populárním domácím autorům literatury pro děti patří třeba Alena Ježková. Její kniha Dobrý svět děti nejen baví, ale i nenápadně vychovává k pochopení podstatných životních otázek. Sázkou na jistotu a knihou, která zaujme nejen prepubertálního čtenáře, ale i jeho rodiče (ověřeno), je kousek ze série Deník malého poseroutky od Američana Jeffa Kineyho. Letos vyšel již šestý díl. Z nestárnoucí klasiky si určitě povšimněte Jižní louky od Astrid Lindgrenové, souboru příběhů opuštěných a nešťastných dětí. Severská melancholie zaručena.

Kdybyste si snad nevybrali u Albatrosu, podívejte se, co vyšlo v nakladatelství Meander. Myslíte, že by dětské knížky měly vyprávět o tématech, s nimiž se děti setkávají skutečně každý den? Pak je tu pro vaše děti pohádka, kde jednu z hlavních rolí hrají mobilní telefony. Natálčin Andulák od Ivony Březinové je knížka o holčičce, jejíž maminka věčně jen telefonuje. Pokud vám taková názornost připadá přehnaná, sáhněte po knize Petra Nikla, autora Zá hádek, oceněných Magnesií Literou. Žlutí lvi, tajemné podobenství o cestě k dospělosti potěší svou výtvarnou rafinovaností vás i vaše potomky, pokud jim ovšem půvabné dílko zapůjčíte.

Neorientujete se v dnešní bohaté nabídce dětských knížek? Vaším průvodcem se může stát Radek Malý – přečtěte si náš článek.

Odrostlejším dětem i jejich rodičům doporučujeme sci-fi literaturu, kterou nás zásobuje Triton. Přemýšlivou satiru na byrokratizovanou společnost nabízí Pohádka o Trojce bratří Strugackých, mimochodem v převodu renomovaného překladatele Libora Dvořáka. Pamatujete si na upíry z filmu Noční hlídka? Letos vyšla v českém překladu prvotina Sergeje Lukjaněnka, autora knihy, podle níž tento film vznikl. Rytíři čtyřiceti ostrovů vyprávějí příběh dětí, unesených do tajemného archipelagu, kde mezi sebou musí vést nekonečný boj o přežití. Že vám to něco připomíná? A co přesně: Pána much, nebo spíš Hunger Games? Některé náměty jsou prostě věčné a přitom pokaždé jiné. Lukjaněnko napsal také dvoudílný román Hledači nebe, odehrávající se v alternativním světě bez zásob železné rudy. První díl vás i v tom největším letním vedru odnese na Chladné břehy… A kdybyste chtěli v říši alternativních dějin zůstat, sáhněte po románu Clementine Cherie Priestové a poddejte se čím dál tím populárnější estetice steampunku, tedy sci-fi ve světě parních kotlů a nablýskaných nýtů.

Dáváte-li přednost současné „vážné“ próze, je tu nakladatelství Havran se svou řadou Kamikaze. K nejnovějším přírůstkům patří Gubbio – Kniha udavačů od Dušana Šimka, což je u nás stále vzácný případ překladu slovenského autora. Přímo exoticky lákavý pak je román moldavský – Krysiáda Nicolae Rusa, popisující neklidná devadesátá léta v malé zemi mezi Rumunskem a Ukrajinou.

A pokud je vám to všechno málo a toužíte po těch „nej“ literárních hodnotách, vzpomeňte s knihou v ruce nedávných 129. narozenin Franze Kafky. Kromě jeho prózy můžete zkusit nedávno vydaný román Nádhera života o posledním roce života velkého umělce. Rozhovor s autorem najdete na Literární.cz.

Většinu zmíněných knížek si můžete půjčit v Městské knihovně v Praze, ale nezapomeňte, až do 29. července má otevřeno jen Ústřední knihovna na Mariánském náměstí.





česky | English