skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Festival alternativního designu, šperku a oděvu

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Festival alternativního designu, šperku a oděvu

V Domě čtení tuto středu kromě neobvyklých šperků, oblečení a designových mýdel potkáte také mladé básníky, píšící šperkaře a na závěr i DJ.

Ve středu začne v pražském Domě čtení Festival alternativního designu, který potrvá od 12.00 do 22.00 hodin. „Kurátorem festivalu je výtvarník a šperkař Hanuš Lamr, mimo jiné i autor brože pro Madeleine Albrightovou, který do Domu čtení sezval významné šperkaře, návrháře šperků, oděvů a doplňků,“ přibližuje chystaný program Tomáš Čada, knihovník z Domu čtení. Najdeme tu třeba designová mýdla Heleny Heinz, filmy inspirované šperky značky CVRK, ozdoby Andrey Borčányiové či originální oblečení Goldie & Frost.

Jak dodává Čada:, „Festival probíhá v knihovně, proto jsme nezapomněli ani na autorská čtení. Číst budou básníci ze skupiny Fantasía a básnířka a šperkařka Marie Šťastná. Ale proběhne i módní přehlídka a celý den uzavře DJ.“

Kontakty a kontrasty v životě ulice

Festival je první akcí cyklu Život ulice, který bude v domě čtení probíhat až do prosince. Klíčovými slovy cyklu jsou kontakt a kontrast, neboť ulice představuje místo, kde se stýkají protikladné jevy. Slovy Tomáše Čady se tu „potkávají bohatí i sociálně vyloučení, vedle nákupního centra stojí alternativní klub. Je to místo, kde může být člověk mezi lidmi úplně sám, ale zároveň místo setkání a koexistence.“ Podstatou festivalu bude kontakt mezi návštěvníky a vystupujícími odborníky, případně prostě nadšenci pro dané téma.

Čeká nás řada témat, týkajících se rozmanitých stránek městského života. V září se začne hraním na ulici, zvaným anglicky busking, a pokračovat se bude otázkou městské dopravy, přičemž pozornost bude soustředěna na rozvoj cyklistiky. Dále se můžeme těšit také na představení specificky městských her a sportů, jako je parkour, či třeba na setkání s tématem pražské klubové scény.

Ulice není prostorem, který musíme trpět a strpět, ale je to místo, kde můžeme využít naši fantazii a kreativitu. Místo, kde se setkávají různá přesvědčení, sociální skupiny, různé názory. Místo, kde se setkávají lidé.

Program

  • 12:00 Prezentace šperkařů, designérů a módních návrhářů- vystavovat budou Shino, Soap-Helena Heinz, Veronika Hilská, Marie Šťastná, CVRK, MuKoncept, Andrea Borčányiová, Goldie a Frost, Hanuš Lamr
  • 16:00 Fantasía a Darina Alster Performance Řekněme Život!
  • 17:00 Marie Šťastná- autorské čtení nových i starších textů
  • 19:00 Módní přehlídka- alternativní
  • 20:00 DJ Funkenstein-chillout

Dům čtení je pobočka Městské knihovny v Praze, která se dlouhodobě zaměřuje na českou i světovou krásnou literaturu. Zároveň v ní probíhají programy, díky kterým se návštěvníci mohou s (nejen) literaturou setkat naživo. Cyklus Život ulice prakticky doplňuje již zavedený a čtenáři oblíbený cyklus Duše měst, míst a regionů. Vstup na akce je volný.

Výrobky na obrázku (zleva doprava, odshora dolů): Mukoncept, Veronika Hilská, Helena Heinz a Marie Šťastná.

česky | English