skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Pražský chodec v galerii pod širým nebem

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Pražský chodec v galerii pod širým nebem

V úterý 4. září se v Praze objevilo více než sedmdesát citylight vitrín s pěti různými fotografiemi Jiřího Všetečky. Snímky pocházejí z úspěšné, mnohokrát vydané knihy fotografií Pražský chodec, souboru náladových portrétů městské krajiny, doprovázených úryvky ze stejnojmenné básnické prózy Vítězslava Nezvala.

Samotný název Pražský chodec je staršího data, než Nezvalova kniha, vydaná poprvé roku 1938. Le Passant de Prague (Pražský chodec), tak zní titul povídky Guillauma Apollinaira z roku 1902, v níž fabulace francouzského básníka nepozorovaně splývá se snad autentickými zážitky z jeho tehdejšího pražského pobytu. Oním pražským chodcem je Věčný žid, Ahasver, nebo též Izák Laquedem, jenž „zná Prahu a její krásy“ natolik, že se zde může stát Francouzovým průvodcem. Právě Apollinairovo dílo bylo velkou inspirací francouzských i českých surrealistů, a nejen jich. Vždyť „po první světové válce snad v Čechách nebylo básníka, který by se nezabýval sbíráním lastur, škebliček a kamínků z moře jeho díla“ (A. M. Ripellino).

A právě tak, jak se podle Ripellinovy Magické Prahy vydávali po stopách Apollinairových čeští poetisté a surrealisté, mohou se s fotografiemi Jiřího Všetečky, doplněnými citáty z Nezvalova textu, vydat současnou Prahou její obyvatelé i návštěvníci, ti skuteční dnešní „pražští chodci“.

Citylight vitríny s fotografiemi Jiřího Všetečky a Nezvalovými texty jsou další veřejnou aktivitou projektu Praha město literatury. Hlavní myšlenkou všech aktivit projektu je právě propojení knih a autorů s různými místy v Praze. S touto myšlenkou již vznikly literární stezky, seznamující návštěvníky a čtenáře s literárními díly, tematicky odpovídajícími danému místu, umístěné v obou pražských botanických zahradách a v Riegrových sadech. V metru se odehrávalo Čtení, na Facebooku se soutěžilo v psaní veršů, sochy dostávaly knihy a ptačí budky a odpadkové koše promlouvaly.

V červnu byla také představena kniha Praha město literatury z pera Pavla Mandyse, která nabízí pohled na literární život v Praze od jeho prvopočátků až po žhavou přítomnost. Kniha se stane také přílohou přihlášky pro získání titulu UNESCO kreativní město literatury. Projekt Praha město literatury chce propojovat různé hráče na poli pražského literárního dění a umožnit tak, aby literatura byla trochu více vidět a slyšet. Proto se snaží vytvořit společný prostor k propagaci literatury a zviditelnit pražské literární dění. Aktivity, probíhající v rámci projektu, by měly napomoci tomu, aby se literatura stala nepřehlédnutelnou součástí života Pražanů. Plakáty se objeví ve vitrínách městských reklamních ploch JCDecaux. Jejich layout, stejně jako grafická tvář celého projektu, pochází z dílny grafického studia Dynamo Design.

Při procházce Prahou se proto pozorně dívejte, určitě některý z našich plakátů uvidíte. Jsou téměř po celé Praze: Podolské nábřeží, Karlovo náměstí, Náměstí Republiky, Budějovická, Na Pakráci, Václavské náměstí i Evropská, Milady Horákové nebo Újezd, Francouzská, Vinohradská….





česky | English