skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha 6 má pouliční knihovnu!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Praha 6 má pouliční knihovnu!

Čtete si rádi cestou do práce? Nestíháte chodit do knihovny a knihy v knihkupectvích jsou tak strašně drahé? Půjčte si knížku z pouliční knihovny – pokud tedy budete mít cestu přes Dejvice.

23. října otevřeli v Praze pouliční knihovnu. Co to je zač? Místo, kde jsou knížky na ulici uložené tak, aby na ně nemohla voda ani vítr, ale současně se k nim mohl kdokoliv dostat pouhým otevřením dvířek. Knížku z knihovny si může půjčit kdokoliv a vrátit ji kdykoliv – vrátit by ji pravda měl, na knížce je nálepka, která všem říká, kam patří. Každý také může do knihovny přispět knížkami, které mu doma přebývají. Ta pražská trochu připomíná ledničku, jinde ve světě knížky nechávají v něčem, co ze všeho nejvíc připomíná přerostlé krmítko pro ptáčky – o amerických Little Free Libraries jsme ostatně psali už v červnu.

Stav knížek v knihovně by tedy měl být v přirozené rovnováze. Pravda, asi nemůžeme čekat, že tu najdeme nejčerstvější knižní noviny nebo drahé odborné učebnice a příručky, ale to ani není účel pouličních knihoven. Ty by vám měly hlavně pomoci, abyste se nenudili v metru. No a nebo třeba někdy u takové knihovny někoho potkáte a dáte se s ním do řeči o knížkách.

Průkopnická Praha 6

V Dejvicích se rozhodli, že budou pražskými průkopníky pouličních knihoven. Praha 6 se také jako první městská část stala partnerem projektu Praha město literatury. Snad se u nás časem tahle sympatická myšlenka rozšíří více.

Odhalení knihovny bylo vskutku slavnostní, zúčastnila se ho Halina Pawlowská i zlatý moderní pětibojař z Londýna David Svoboda. Na místě byla televize (podívejte se na reportáž), Mánička, Hurvínek a zástupci projektu Praha město literatury. To všechno je zachyceno i v naší fotogalerii.

Pokud chcete do knihovny sami přispět, můžete si u nás stáhnout a vytisknout nálepku (zde). Tou knihu označíte, aby všichni věděli, že je právě z téhle knihovny. Nějaké by ostatně měly být i na místě, pokud byste to snad nestíhali.

Knihovnu najdete na dejvickém náměstí Svobody, v parčíku před městským úřadem ji určitě nepřehlédnete.

Kniha Praha město literatury v (prozatím) prázdné knihovničce

česky | English