skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2020

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2020

V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena zná své nominace! Odborná porota vybrala hiphopovou detektivku, novelu na pomezí reality a bludů a originální báseň v próze.

Cena Jiřího Ortena je tradičně udílena od roku 1987. Oceňována jsou prozaická či básnická díla mladých autorů do 30 let. Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Petr Borkovec, Radek Malý, Petra Soukupová a mnoho dalších významných literárních osobností.

Od roku 2009 je udílení ceny organizováno Svazem českých knihkupců a nakladatelů, v jehož kompetenci je jmenování odborné poroty. V té letos zasedl literární teoretik Petr A. Bílek, spisovatelka a redaktorka Božena Správcová, překladatel a básník Ondřej Hanus, spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková a redaktor Štěpán Kučera.

Porotci vybrali z přihlášených děl román o hiphopové komunitě Malej NY od Přemysla Krejčíka, který ukazuje, že život v hiphopové komunitě v Nymburku není o nic méně drsný než v New Yorku. Druhým nominovaným počinem je novela Svatá hlava od Hany Lehečkové, kterou autorka skládá ze zápisků schizofrenika žijícího na pomezí reality a bludů v malé pohraniční vesnici. Posledním nominovaným je Ladislav Slezák se svou básní v próze Mount Anne, v níž sleduje milostný vztah dvou lidí – Lamura a Milove.

Vzhledem ke zrušení letošního ročníku veletrhu Svět knihy Praha bylo přesunuto také vyhlášení vítěze či vítězky Ceny Jiřího Ortena. Jméno laureáta se proto dozvíme až 15. září v 17 hodin v Zrcadlové kapli v Klementinu. Vítěz získá tradiční peněžitou prémii 50 000 Kč a nově si odměnu odnesou také zbylí dva nominovaní.

Cena Jiřího Ortena je udílena za podpory Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hl. m. Prahy, Státního fondu kultury a Českého literárního centra.

Více informací naleznete na www.cenajirihoortena.cz.

česky | English